Matolcsy: „2021 nehéz év volt. 2022 sem lesz könnyebb, különösen az első fele”
Folytatja a kamatemelést a jegybank – erősítette meg a Magyar Nemzetnek Matolcsy György, aki arról is beszélt, mi várhat a forintra a következő időszakban.
Folytatja a kamatemelést a jegybank – erősítette meg a Magyar Nemzetnek Matolcsy György, aki arról is beszélt, mi várhat a forintra a következő időszakban.
2020 után minket már nem lehet meglepni semmivel – gondolhattuk idén január elején, amikor azon töprengtünk, milyen év előtt állhatunk. Tényleg, mi történhetne? Megkérik az olimpián a nézőket, hogy maradjanak csendben? Még márciusban is maszkban kell sörözni? Nos, még így is volt, amin sikerült meglepődnünk – ezekből gyűjtöttük össze a legváratlanabb eseményeket, amiket tényleg nem gondoltunk volna, hogy 2021-ben megtörténhetnek.
Az elmúlt tíz év fő kormányzati sikere a klientúra gazdagítása, az ellenfélnek tekintett vállalkozói, gondolkodói kör kiszorítása. A GDP-növekedés nem ad okot különösebb büszkélkedésre, voltak ennél jobb periódusok a nem is távoli múltban, bármit állít is Matolcsy György.
A jegybankelnök az egyik kormányközeli lapban újságolta el, milyen az eredményes védekezés, ha az MNB is társul ehhez.
Túl nagy a főváros az országhoz képest a jegybankelnök szerint, ezért kisebb részekre kell bontani. Víziójában külön város lenne Óbuda, Zugló, Kelenföld és a többiek, a 600 ezres városmag pedig egyszerre válhatna többek között globális sport- és wellnessfővárossá. A külső kerületek négymilliós szerencsepatkója lehetne szerinte az ország motorja.
Bár papíron látványos növekedést mutat a magyar gazdaság, a harmadik negyedév markáns lassulásról árulkodik. Az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság teljesítménye sem érte el a két évvel ezelőttit, a külkereskedelmi szaldó pedig egyre romlik.
A magyar jegybank megháromszorozta idén az aranytartalékot.
Nemhogy 2022 végére sem csökken 3 százalék közelébe az infláció, de a jegybank immár 5 százalék körüli éves ütemmel számol. Ami önmagában messze túl van a jegybank toleranciasávján, és felveti a kérdést, hogy ha ekkora lesz az éves átlag, mekkora drágulás várható az első hónapokban.
A magyar gazdaság gyorsan és sikeresen kilábalt a válságból, de ennek az ára gyors és jelentős egyensúlyi romlás – erről írt Matolcsy György a héten a Magyar Nemzetben.
Egy cikkre reagált ezúttal az MNB Facebook-oldalán a jegybank elnöke.
A magyar infláció jelenleg a negyedik legmagasabb az unióban.
Regionális sikertörténetet vázolt fel a jegybank elnöke.
A jegybankelnök szerint a járványt is jobban vészelte át Románia, a gazdasági visszaesés kisebb volt, mint Magyarország esetében.
Száraz István vállalkozása nem először jut milliárdos keretmegbízáshoz a Magyar Nemzeti Banktól.
A két kormányfő sok tekintetben "lelki társ": például Andrej Babis éppúgy populista lózungokkal mozgatja szavazóit, mint Orbán Viktor. Most a repülőgépgyártás is összehozta őket.
Magyarország Európa-bajnok a magánszféra hitelállományának növekedésében, ami a jegybankelnök szerint a bizalmi tőke megmaradását jelzi. A jövő digitális, zöld, kreatív – és Eurázsia felemelkedésével kétpólusú lesz.
A jegybankelnök szerint a járványnak köszönhető, hogy az egészségügyi rendszer régóta esedékes fordulata egyszerre indult meg az állami és a magánszektorban.
Parragh László kamarai elnök - aki számos más nem feltétlenül posztjához illő témában is megnyilvánult - és Matolcsy korábbi beosztottja, Nagy Márton is odaszúrt a jegybankelnöknek. A kormány meghosszabbította a hitelmoratóriumot, az építőanyagpiac megnyugodott. Kiderült, hogy a házasulandók zöme az állami pénzért teszi, a turkálókkal nem fogjuk megmenteni a bolygót és hogy rekordot döntött a belföldi turizmus a nyáron. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Egy cikkre reagált a jegybank elnöke.